پتروشیمی شیراز گواهی موفقیت در کاهش آلایندگی دریافت کرد

به گزارش وبلاگ امان، شرکت پتروشیمی شیراز بالاترین گواهی کاهش انتشار کربنی معروف به CER را با حذف حدود 800 هزار تن گاز گلخانه­ ای معادل دی اکسیدکربن دریافت کرد.

پتروشیمی شیراز گواهی موفقیت در کاهش آلایندگی دریافت کرد

به گزارش شانا به نقل از شرکت پتروشیمی شیراز، این مجتمع بالاترین گواهی کاهش انتشار کربنی معروف به CER را با حذف حدود 800 هزار تن گاز گلخانه ای معادل دی اکسیدکربن را در تاریخ کشور به دست آورد. به این ترتیب پتروشیمی شیراز با طرح CDM واحد اسیدنیتریک، یکی از عظیمترین طرح های منتهی به اخذ CER در سازمان ملل متحد است.

گواهی های دریافت شده اخیر متعلق به سال های 1397-1396 بوده است و به زودی با تکمیل مراحل ارزیابی و راستی آزمایی سال 1398، یک میلیون گواهی کربنی جدید نیز صادر می گردد.

دستاورد یادشده از نتایج پروژه عظیم زیست محیطی شرکت در فاصله سال های 1395-1390 است که با 7 میلیون دلار هزینه در قالب طراحی و ساخت یک واحد CDM برای حذف گاز گلخانه­ ای اکسیدنیترو و گاز آلاینده دی اکسید نیتروژن در واحد اسید نیتریک اجرا شد.

پتروشیمی شیراز، مجری تنها پروژه CDM پتروشیمی های ایران است که به پیروز به دریافت گواهی کربن با حجم بالا رسیده است و میان چهار طرح CDM ایران که گواهی کربن به دست آورده اند، بالاترین رکورد گواهی کربن را داراست.

ایران به عنوان 10 کشور آلاینده گازهای گلخانه ای در سازمان ملل متحدشناخته شده و تعهدهایی برای کاهش گازهای گلخانه­ ای دارد که هم اکنون پتروشیمی شیراز بخشی از این تعهدها را پوشش داده است.

به طور معمول، گاز دی ­اکسیدکربن به عنوان معروف­ترین گاز گلخانه ­ای شناخته ­­می ­گردد، اما دی اکسیدکربن تنها یکی از گازهای گلخانه ای است که انسان فراوری می نماید، گاز ­اکسیدنیترو (N2O) یکی دیگر از گازهای گلخانه ای است که به مراتب بیشتر (در حدود 310 برابر) از گاز دی­ اکسیدکربن اثر گلخانه­ ای دارد.

مدیران شرکت پتروشیمی شیراز همسو با اهداف مدیریت راهبردی، رعایت مسئولیت های اجتماعی و تحقق هدف بنیادین شرکت توسعه برای آینده پایدار با تفکر، تعهد، فراوری پاک و ایمن با دوراندیشی و آینده نگری، مسئله الزام کشورهای در حال توسعه نظیر ایران که سهم بالایی در انتشار گازهای گلخانه ای در اتمسفر دارند را پیش بینی و همسو با این رویکرد سازوکار توسعه پاک را برای کاهش داوطلبانه انتشار گازهای گلخانه ای در سال 1390 تعریف کردند و با توجه به تحریم ها با استفاده از منابع داخلی شرکت، پروژه زیست محیطی مهم و عظیم سازوکار توسعه پاک را اجرا کردند.

به دنیال کوشش و پیگیری های همه جانبه کارکنان پتروشیمی شیراز در طول چند سال اخیر، پایان پروژه بین المللی زیست محیطی این مجموعه در قالب طرح سازوکار توسعه پاک یا CDM، در سال 2012 در سازمان مل متحد ثبت شد و در ادامه مراحل اجرایی طرح یادشده، قرارداد احداث واحد حذف اکسیدهای نیترو و آلاینده خروجی از واحد فراوری اسیدنیتریک، با شرکت اکوپرو (ECOPRO) کره جنوبی به عنوان ارائه کننده فناوری تجهیزات طرح و کاتالیست و با ارزش 7 میلیون دلار در اسفند 92 امضا شد.

شرکای تجاری طرح CDM پتروشیمی شیراز، شرکت QCA سوئیس و شرکت انرژی تجدیدپذیر مهر هستند که مراحل معرفی و ثبت پروژه (CDM CYCLE) را در سازمان ملل متحد (UNFCCC) با 300 هزار یورو هزینه انجام دادند و امور مربوط به دریافت تاییدیه سالانه گواهی­ های کاهش انتشار (CER) فراوریی و ارائه CER ها به محافل جهانی نیز در تعهد این مشارکت است که این مهم در قرارداد سه جانبه دیگری در سال 2012 مورد توافق قرار گرفته است.

در طراحی فناوری انتخابی برای ساخت واحد حذف آلاینده های NOx و N2O در پتروشیمی شیراز، متدولوژی AM0028 مصوب نهاد سازمان ملل متحد استفاده می گردد که شامل نصب واحد حذف گازهای آلاینده در راستا TAIL GAS واحد اسید پس از توربین کاهنده فشار گازهای خروجی در راستا استاک برج جذب واحد است.

با توجه به انتخاب کاتالیست پیشرفته با ویژگی حذف همزمان همه اکسیدهای نیتروژن، انتشار گاز گلخانه ای اکسیدنیترو (N2O) تا 95 درصد کاهش یافت و به کمتر از 50 پی پی ام رسید و انتشار گاز سمی دی اکسیدنیتروژن NO2 در اتمسفر که می تواند مسبب باران های اسیدی باشد، به طور کل متوقف شد.

این پروژه یکی از عظیمترین پروژه های CDM ایران از بابت حجم کاهش انتشار است و تنها پروژه رسمی ثبت شده سازمان ملل متحد در کل صنعت پتروشیمی ایران است.

شایان ذکر است که هم اکنون تنها 4693 پروژه سازوکار توسعه پاک در مقیاس عظیم در سازمان ملل متحد ثبت شده ­است، که در این میان 92 پروژه با هدف کاهش انتشار گاز اکسید نیتروست که طرح CDM مجتمع پتروشیمی شیراز یکی از آنهاست.

نخستین و دومین دفعه تاییدیه گواهی های کاهش انتشار از سازمان ملل محد (در مجموع در حدود 780 هزار گواهی کربن CER) برای دوره 6 و12 ماهه پایش (1396-1397) دریافت شده است. با توجه به ارسال اطلاعات مربوط به دوره­ های پایش بعدی، امید است به زودی خبر خوش دریافت گواهی­ های کاهش به میزان بالاتر اطلاع رسانی گردد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "پتروشیمی شیراز گواهی موفقیت در کاهش آلایندگی دریافت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پتروشیمی شیراز گواهی موفقیت در کاهش آلایندگی دریافت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید