وام مسکن ملی باید نصف هزینه ساخت را پوشش دهد

به گزارش وبلاگ امان، خبرنگاران :معاون مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان تهران گفت: وزارتخانه پیشنهاد افزایش تسهیلات مسکن ملی از 100 به 150 میلیون تومان را به دولت داده اما به نظر من وام باید حداقل نصف قیمت تمام شده را پوشش دهد و به 200 میلیون تومان برسد.

وام مسکن ملی باید نصف هزینه ساخت را پوشش دهد

به گزارش وبلاگ امان به نقل از ایسنا ،یاسر لک اظهار کرد: افزایش وام مسکن ملی از 100 به 150 میلیون تومان که وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد آن را به دولت داد ه خوب است اما کافی نیست. نظر ما این است که وام حداقل 50 درصد قیمت تمام شده ساخت واحدهای اقدام ملی مسکن را پوشش دهد که اگر فرضا قیمت تمام شده 350 یا 400 میلیون تومان گردد وام 200 میلیون تومان باشد.

وی درباره آخرین شرایط پروژه اقدام ملی مسکن در تهرانسر گفت: 1000 واحد از این پروژه شروع شده و از پیشرفت مناسبی برخورداراست. برای 1000 واحد باقی مانده هنوز فراخوان نگذاشته ایم. چند روز قبل طبق نظر کارشناسی، قیمت زمین و آورده را به روز کردیم و انشاءالله هفته های آینده مجوز فراخوان 1000 واحد را سازمان ملی زمین و مسکن می دهد و ما آگهی می کنیم.

معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان تهران توضیح داد: اخیرا با مسئولان شهرداری منطقه 21 جلسه ای درخصوص تراکم و سطح اشغال و این قبیل موارد داشتیم که قرار شد تا یک ماه آینده دستور نقشه طرح اقدام ملی تهرانسر را صادر نمایند. نظر ما این است که بارگذاری بیشتری داشته باشیم و برای 6 بلوک باقی مانده دستور نقشه صادر نمایند. شهرداری می گوید کمتر از 1000 واحد باشد ولی ما کوشش می کنیم به 1000 واحد برسانیم. درخصوص قیمت واحدهای تهرانسر هم با توجه به این پروژه مشارکتی است تابع نظر کارشناسان دادگستری هستیم.

معاون مسکن اداره راه و شهرسازی استان تهران گفت: در بحثهای تکنیکال مقداری بحث داشتیم. شهرداری باید برای هر بلوک کد نوسازی صادر می کرد. آنها می گفتند با همان سند کلی، پروانه صادر گردد. ولی اعتقاد ما این بود که برای هر بلوک پروانه جدا بگیریم تا با سازندگان دچار مشکل نشویم.

لک درباره گلایه وزیر راه و شهرسازی مبنی بر عدم همکاری شهرداری ها در طرح اقدام ملی مسکن گفت: بعد از صحبتهای مهندس اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ تماسی با شهردار تهران داشتند که دکتر حناچی گفته بود اگر مسئله ای هست آن را حل می کنیم. خوشبختانه در حال حاضر کارها مقداری روی روال قرار گرفته است.

به گفته لک، طبق دستورالعمل پروژه های مشارکتی طرح اقدام ملی مسکن باید در اراضی مرغوب با قیمت زمین بالا مشارکت صورت گیرد. در زمینهای شهرهای اطراف تهران این فرمول قابل انجام نیست. مگر اینکه به شرایطی برسیم که متقاضی موثر در این مناطق نداشته باشیم و پروژه های عمومی را به طرحهای مشارکتی تبدیل کنیم.

وی در شرح این مطلب اضافه نمود: به طور مثال در مناطقی که متقاضیان از پرداخت آورده امتناع می نمایند و متقاضی موثر نداریم به جای توقف پروژه به سازندگان بگوییم تعداد مشخصی واحد را بسازند و بازاریابی و فروش با خودشان باشد. فعلا چنین برنامه ای در دستور کار نیست؛ زیرا شاید با یک بازنگری در افزایش تسهیلات به 150 میلیون تومان تمایل برای واحدها افزایش پیدا کند.

منبع: اقتصادنیوز

به "وام مسکن ملی باید نصف هزینه ساخت را پوشش دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام مسکن ملی باید نصف هزینه ساخت را پوشش دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید