سلام به شهید کربلا در مقبره شمس سبزواری

به گزارش وبلاگ امان، مرتضی رضوانفر در پژوهشِ میدانی روی بناهای تاریخی پاکستان به بنای مقبره شمس سبزواری عارف ایرانی برخورد که کتیبه فارسی روی آن در سلام به امام حسین (ع) است.

سلام به شهید کربلا در مقبره شمس سبزواری

او با بیان این که بنای مقبره شمس سبزواری (عارف ایرانی، 560ق سبزوار/ 675ق مولتان) به پیروی از معماری ایرانی، یک سازه مربع شکل اطراف مزار است، ادامه می دهد: یک سازه هشت ضلعی روی آن و گنبدی نسبتا عظیم با چندین گلدسته مقبره را احاطه نموده است که در استفاده از کتیبه ها و کاشی ها از رنگ فیروزه ای استفاده شده است.

وی با تاکید بر این که در سنت معمول برای ساخت مقابر در شبه قاره، درب ورودی در شرق بنا ساخته می گردد تا زوار هنگام ورود، رویشان به مکه باشد و هنگام خروج نیز به همان صورت خارج شوند تا پشت شان به مکه و سنگ مزار نباشد،بیان می نماید:اما با توجه به روش تبلیغ شمس سبزواری مبنی بر تساهل و تعامل با دیگر ادیان، در طراحی مقبره نیز از چندین ورودی در جهات مختلف استفاده شده است که اکنون نیز شاهد هستیم که افراد زیادی از ادیانِ مختلف به زیارت وی می آیند.

به گفته رضوانفر،این بنا دارای چندین کتیبه فارسی است، کتیبه ای که در بالاترین قسمت بنا نصب شده،این مضمون را دارد:ای شه کربلا سلام علیک/همگی در عزا سلام علیک // دیده جان انس و جان همه را / خاک تو توتیا سلام علیک

منبع: گردشبان

به "سلام به شهید کربلا در مقبره شمس سبزواری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلام به شهید کربلا در مقبره شمس سبزواری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید