درگذشت دیوید استروناخ کاوشگر اسکاتلندی پاسارگاد

به گزارش وبلاگ امان، دیوید استروناخ باستان شناس و ایران شناس معروف اسکاتلندی که سابقه کاوش در چندین محوطه تاریخی ایران از جمله پاسارگارد را داشت، در سن 89سالگی درگذشت.

درگذشت دیوید استروناخ کاوشگر اسکاتلندی پاسارگاد

به گزارش وبلاگ امان به نقل از ایسنا، تورج دریایی - ایران شناس و مورخ ایرانی و رئیس مرکز مطالعات ایرانی دانشگاه کالیفرنیا - در صفحه شخصی خود، خبر درگذشت پروفسور دیوید استروناخ را اعلام نموده است.

  • آشنایی با محوطه تاریخی پاسارگاد - فارس

او نوشته است: به یاد استروناخ که امشب (27 ژوئن - 7 تیر) فوت کرد. باستان شناس خوب و انسان خوب تر. از پاساردگاد تا تپه نوش جان

دیوید استروناخ (David Stronach) باستان شناس اهل اسکاتلند و کارشناس تاریخ ایران و عراق و استاد دانشگاه برکلی بود. وی متخصص دوران تاریخی بود و در یافتن و کاوش محوطه پاسارگاد نقش مهمی داشت. کتاب او درباره پاسارگاد هنوز در ردیف کتاب های مرجع واقع شده است.

استروناخ مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال 1958 از دانشگاه کمبریج دریافت کرد و در دهه های 60 و 70 میلادی مدیر موسسه بریتانیایی پژوهش های ایرانی در تهران بود. او در دهه 90 نیز اقدام به کاوش های باستان شناسی در چندین بخش نینوا در میان رودان کرد.

استروناخ برنده سی و نهمین مدال انجمن باستان شناسی آمریکا بود و یکی از نویسندگان دانشنامه ایرانیکا به شمار می رود که مقالات متعددی را برای این دانشنامه نوشته است.

او در آنالیز های انجام داده در ملایر ارگ باستانی نوشیجان مربوط به دوره ماد را شناسایی و کاوش کرد که بدون تردید فصلی نو در پژوهش های مادشناسی ایفا کرد و ابهام های دوره ماد را تا حدودی روشن کرد.

پاسارگاد: گزارشی از کاوش های اجرا شده توسط موسسه مطالعات ایرانی بریتانیا، شکل گیری باغ سلطنتی پاسارگاد و تأثیر آن در باغ سازی ایران، پاسارگاد مرکز دنیا، و نوشیجان 1: بناهای عظیم دوره ماد از جمله پژوهش های مهم او در زمینه ایران شناسی و باستان شناسی است.

منبع: همشهری آنلاین

به "درگذشت دیوید استروناخ کاوشگر اسکاتلندی پاسارگاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگذشت دیوید استروناخ کاوشگر اسکاتلندی پاسارگاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید