آژانس بین المللی انرژی اتمی سفر گروسی به تهران را تایید کرد

به گزارش وبلاگ امان به نقل از شبکه تلویزیونی رویترز، آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز چهارشنبه با صدور بیانیه ای سفر رافائل گروسی مدیرکل این سازمان به تهران را مورد تأیید قرار داد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی سفر گروسی به تهران را تایید کرد

آژانس بین المللی انرژی اتمی در این باره گفت که هدف از این سفر دستیابی به راه چاره هایی برای ادامه فعالیت های راستی آزمایی بازرسان آژانس در ایران است.

بهروز کمالوندی سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران نیز پیشتر گفت: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور انجام گفت وگوهای فنی با سازمان انرژی اتمی ایران عصر روز شنبه در راس هیاتی وارد تهران می گردد و روز یکشنبه با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و دیگر مسئولان سازمان ملاقات می نماید.

این در حالیست که موعد معین شده برای کاهش همکاری های ایران و آژانس در چارچوب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت کمتر از چند روز دیگر (21 فوریه، سوم اسفند ماه) به سرانجام می رسد.

مجلس شورای اسلامی 11 آذر ماه با تصویب این قانون دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه تحریم های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا، همکاری با آژانس را محدود نموده و گام های بیشتری را در مورد کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا 8 ماه مارس سال 2018 میلادی (18 اردیبهشت سال 1397) به بهانه های واهی و به صورت یکجانبه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد و از توافق هسته ای کشورهای 1+5 با ایران خارج شد.

واشنگتن سپس تهدید کرد که تحریم های خود علیه تهران که بر اساس توافق مذکور در زمان دولت قبلی این کشور تعلیق شده بود را بازمی گرداند.

لازم به ذکر است که یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت، ایران نیز بر اساس ماده های 26 و 36 مصرح در این توافق بین المللی به دلیل انفعال اروپا و نقض عهدِ آمریکا؛ بعضی از تعهدات برجامی خود را کاهش داد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آژانس بین المللی انرژی اتمی سفر گروسی به تهران را تایید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس بین المللی انرژی اتمی سفر گروسی به تهران را تایید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید